1 grudnia 2018 roku na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej i Powiatem Chrzanowskim, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie pełni rolę wiodącego ośrodka rehabilitacyjno-opiekuńczego na terenie powiatu.
Do najważniejszych zadań ośrodka należy:
Ośrodek może:
1 Udzielać dzieciom i ich rodzinom kompleksowej pomocy od chwili wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia;
2 Zapewniać specjalistyczną opiekę dziecku i jego rodzinie;
3 Zapewniać konsultacje lekarzy różnych specjalności, w zależności od potrzeb dziecka.
Z programu Wczesnego Wspomagania Rozwoju mogą korzystać dzieci od momentu wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością do rozpoczęcia nauki szkolnej w wymiarze do 5 godzin tygodniowo.
Dzieci mogą korzystać z usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów, specjalistów w zakresie integracji sensorycznej w zależności od potrzeb ustalonych w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju wydanej przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Rodzice mogą uzyskiwać informacje dotyczące problemów rozwojowych dziecka.
Zajęcia odbywają się w Sali doświadczania świata, Sali z elementami integracji sensorycznej
i kinezyterapii oraz biofeedback. Sale wyposażone są w specjalistyczny sprzęt, który został zakupiony ze środków na realizację programu „Za życiem”
Informacje o możliwości korzystania z wczesnego wspomagania rozwoju można uzyskać
w sekretariacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie.