,,Cztery pory roku, na cztery strony świata.,,

2019-12-04

,,Dobre opowieści nie potrzebują zbyt wielu słów,
rysują się same, układają,
jak cienie Słońcem malowane…,,

Słońce- gwiazda zrodzona z obłoku gazu. Warunkuje ciągłość życia na Ziemi. Ogrzewa, daje światło widzialne i jest niezbędne do przeprowadzenia procesów takich, jak fotosynteza. W wielu kulturach zajmuje ważne miejsce wśród bóstw, identyfikowane ze stwórcami świata i ładu we Wszechświecie.

I właśnie Słońce, to wiodąca treść projektu, który realizowany jest w naszym Ośrodku w ramach koła przyrodniczo-fotograficznego - ,,Cztery pory roku, na cztery strony świata.,, 

Jest to cykl spotkań dla uczniów, wychowanków wraz z rodzicami i opiekunami, podczas których będziemy odkrywać tajemnice centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

24 września 2019 roku odbyło się pierwsze spotykanie z gospodarzem Fotoklubu Trzebińska Kinematografia, panem Karolem Mroziewskim (instruktorem PMDK w Trzebini, fotografem) aby zapytać, czy jest sposób uwiecznienia fenomenu Słońca na fotografii. Okazuje się, że jest, nazywa się fotografia solarna (solarigrafia). Niezwykła i zaskakująca od początku do końca, a na początku jest puszka, odpowiednio przygotowana, staje się aparatem, przymocowana i pozostawiona w wybranym miejscu narysuje ślad wędrówki Słońca po niebie, pozostawi mniej lub bardziej wyraźny obraz miejsca.
Obdarowani puszkami – aparatami, wyruszamy, by przymocować go w ważnym, szczególnym dla nas miejscu…

Teraz, gdy jesteśmy u progu zimy (26 listopad i 3 grudnia 2019 r.), spotykamy się by sprawdzić jak zaznaczył się czas zatrzymany w jesiennych kadrach naszych aparatów solarnych. Jakie emocje nam towarzyszą?: niepewność - ponieważ nigdy nie widomo jaki efekt się uzyska i czy w ogóle się uzyska oraz ciekawość - bo każde zdjęcie jest zagadką.
Czas nie stoi w miejscu. Dowodem na to są zmiany cyklicznie zachodzące w przyrodzie, ale nam towarzyszy ekscytacja, ponieważ odkrywaliśmy zatrzymaną czasoprzestrzeń w naszych ,,kapsułach czasu,, bo powstał obraz słońcem malowany.
A oto jakie efekty uzyskaliśmy:

zamknij